Szkolenia dla prokuratorów
Szkolenia dla prokuratur regionalnych w 2019 r.
W dniach 16 października – 29 listopada 2019 r. odbyły się szkolenia dla prokuratorów z zakresu przepisów o ochronie przyrody. Szkolenia zorganizowane zostały przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w ramach projektu LIFE Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody.
Harmonogram szkoleń i materiały do pobrania:
- 16 – 17 października 2019 r. – Wałbrzych (Prokuratura Regionalna we Wrocławiu)
- 22 – 23 października 2019 r. – Lublin (Prokuratura Regionalna w Lublinie)
- 24 – 25 października 2019 r. – Warszawa (Prokuratura Regionalna w Warszawie)
- 29 – 30 października 2019 r. – Augustów (Prokuratura Regionalna w Białymstoku)
- 05 – 06 listopada 2019 r. – Gdańsk (Prokuratura Regionalna w Gdańsku)
- 07 – 08 listopada 2019 r. – Warszawa (Prokuratura Regionalna w Łodzi)
- 13 - 14 listopada 2019 r. – Kraków (Prokuratura Regionalna w Krakowie)
- 19 - 20 listopada 2019 r. – Katowice (Prokuratura Regionalna w Katowicach)
- 21 - 22 listopada 2019 r. – Polańczyk (Prokuratura Regionalna w Rzeszowie)
- 26 - 27 listopada 2019 r. – Szczecin (Prokuratura Regionalna w Szczecinie)
- 28 - 29 listopada 2019 r. – Poznań (Prokuratura Regionalna w Poznaniu)
W szkoleniach wzięło udział 265 prokuratorów i asesorów prokuratorskich i 8 policjantów z całego kraju. Program szkoleń obejmował: analizę przepisów dotyczących form ochrony przyrody i aktów prawnych dotyczących ochrony gatunkowej, zagadnienia z zakresu wycinki drzew i postępowania w sytuacji, gdy drzewo jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów, przepisy dotyczące Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja CITES) oraz przybliżenie schematu podejmowania czynności przy prowadzeniu postępowań w sprawie przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie.
Dodatkowo uczestnicy szkoleń wzięli udział w wizytach terenowej do pobliskich parków narodowych. Przedmiotem wizyty było zapoznanie uczestników z wybranymi miejscami, w których dochodziło lub może dochodzić do łamania zakazów wymienionych w ustawie o ochronie przyrody. Podczas wszystkich szkoleń obecni byli przedstawiciele pobliskich parków narodowych, aby opowiedzieć o występujących na ich terenie chronionych gatunkach zwierząt i roślin oraz cennych siedliskach przyrodniczych i problemach związanych z ich ochroną. Szkolenia realizowane były w ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową, Komendą Główną Policji i szkołami policji, Krajową Administracją Skarbową, parkami narodowymi i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, a także Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.