Szkolenia dla Policji
Szkolenia dla funkcjonariuszy policji w 2019 r.
W dniach 17 kwietnia – 6 czerwca 2019 r. odbyła się druga tura szkoleń dla funkcjonariuszy policji z zakresu przepisów o ochronie przyrody. Szkolenia zorganizowane zostały przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w ramach projektu LIFE Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody.
Harmonogram szkoleń:
- 17-18 kwietnia 2019 r. szkolenie w Białymstoku
- 25-26 kwietnia 2019 r. szkolenie w Warszawie
- 8-9 maja 2019 r. szkolenie w Gorzowie Wielkopolskim
- 16-17 maja 2019 r. szkolenie w Poznaniu
- 22-23 maja 2019 r. szkolenie w Kielcach
- 29-30 maja 2019 r. szkolenie we Wrocławiu
- 5-6 czerwca 2019 r. szkolenie w Bydgoszczy
W drugiej edycji szkoleń wzięło udział 226 funkcjonariuszy policji służby prewencyjnej i kryminalnej z garnizonów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Program szkoleń obejmował: analizę przepisów dotyczących form ochrony przyrody i aktów prawnych dotyczących ochrony gatunkowej, zagadnienia z zakresu wycinki drzew i postępowania w sytuacji, gdy drzewo jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów, przepisy dotyczące Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja CITES) oraz przybliżenie schematu podejmowania czynności przy prowadzeniu postępowań w sprawie przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie. Szkolenia miały warsztatowy charakter, co umożliwiło wymianę doświadczeń i zapoznanie uczestników z przykładami najczęstszych naruszeń zakazów obowiązujących w stosunku do form ochrony przyrody. Dodatkowo uczestnicy 5 z 7 szkoleń wzięli udział w wizycie terenowej do pobliskich parków narodowych, aby poznać występujące na ich terenie wybrane chronione gatunki zwierząt i roślin oraz cenne siedliska przyrodnicze.
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolenia realizowane były w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji i szkołami policji, Krajową Administracją Skarbową, parkami narodowymi i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, a także Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.
Szkolenia dla funkcjonariuszy policji w 2018 r.
Pierwsza tura szkoleń dla funkcjonariuszy policji z zakresu przepisów o ochronie przyrody odbyła się w 2018 r. Uczestniczyło w niej 285 policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej. Szkolenia zorganizowane zostały w ramach projektu LIFE Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody we współpracy z Komendą Główną Policji i szkołami policji, Krajową Administracją Skarbową, parkami narodowymi oraz regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska.
Od 2 października do 16 listopada 2018 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła 10 dwudniowych szkoleń dla łącznie 285 funkcjonariuszy policji z całej Polski. Szkolenia miały na celu przekazanie podstawowej wiedzy na temat ochrony przyrody i egzekwowania przepisów prawa w tym zakresie, a także przybliżenie schematu podejmowania czynności przy prowadzeniu postępowań w sprawie przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie. Wśród poruszonych tematów była m.in. wycinka drzew i postępowanie w sytuacji, gdy drzewo jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów, problemy związane z ochroną gatunkową ptaków i nietoperzy w kontekście termomodernizacji budynków, Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja CITES), zagrożenie jakie niosą obce gatunki inwazyjne oraz wskazówki przy zbieraniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego w sprawach związanych z ochroną przyrody.
Szkolenia w ramach projektu LIFE Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody utrzymane były w warsztatowej formie, aby umożliwić zgromadzonym funkcjonariuszom wymianę doświadczeń zawodowych oraz nawiązanie kontaktów roboczych z przedstawicielami lokalnych instytucji zajmujących się ochroną przyrody. Dodatkowo podczas szkolenia w Bieszczadzkim Parku Narodowym odbyła się wizyta terenowa niebieskim szlakiem turystycznym Wołosate – Tarnica, natomiast w Tatrzańskim Parku Narodowych wizyta terenowa rozpoczęła się w Kuźnicach i prowadziła przez Kalatówki na Halę Kondratową. Przedmiotem wizyty było zapoznanie uczestników z wybranymi miejscami, w których dochodziło lub może dochodzić do łamania zakazów wymienionych w ustawie o ochronie przyrody. Podczas wszystkich szkoleń obecni byli przedstawiciele pobliskich parków narodowych, aby opowiedzieć o występujących na ich terenie chronionych gatunkach zwierząt i roślin oraz cennych siedliskach przyrodniczych i problemach związanych z ich ochroną.
W ramach pierwszej tury szkoleń Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła spotkania w następujących terminach:
- 2-3 października 2018 r. – szkolenie w Bieszczadzkim Park Narodowym
- 4-5 października 2018 r. – szkolenie w Tatrzańskim Parku Narodowym
- 16-17 października 2018 r. – szkolenie w Krakowie
- 18-19 października 2018 r. – szkolenie w Katowicach
- 23-24 października 2018 r. – szkolenie w Zielonej Górze
- 25-26 października 2018 r. – szkolenie w Poznaniu
- 29-30 października 2018 r – szkolenie w Warszawie
- 6-7 listopada 2018 r. – szkolenie w Lublinie
- 13-14 listopada 2018 r. – szkolenie w Olsztynie
- 15-16 listopada 2018 r. – szkolenie w Gdańsku