Wyniki konkursu dla przyrody III edycja
W trzeciej edycji konkursu Interwencja dla przyrody, zorganizowanej w ramach projektu LIFE15 GIE/PL/000758 Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody, nagrodzonych zostało 28 zgłoszeń. Komendy i komisariaty policji w ramach zadania konkursowego opisały interwencje związane z ochroną przyrody. Podstawą prawną interwencji był m.in. Kodeks wykroczeń, Kodeks karny, Ustawa o ochronie przyrody, Ustawa prawo łowieckie, Ustawa o policji, Kodeks postępowania karnego, Ustawa o ochronie zwierząt, Ustawa o ochronie roślin, Ustawa o odpadach. Wybrane do konkursu interwencje dotyczyły przede wszystkim ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów, obszaru Natura 2000, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, parków krajobrazowych i obszaru chronionego krajobrazu.
W ramach opisanych interwencji odbyły się konsultacje z podmiotami zewnętrznymi, w tym m.in. ze Strażą Leśną, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, Urzędami Miasta i Gminy, Kołem Łowieckim, Zespołem Parków Krajobrazowych, Inspektoratem Weterynaryjnym, Starostwem Powiatowym, Państwowym Inspektoratem Sanitarnym, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Parkiem Narodowym, Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych.
Zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, które stały się podstawą opisanych w konkursie interwencji, pochodziły głównie od osób fizycznych i od organów państwa lub były wynikiem inicjatywy własnej komendy lub komisariatu oraz przyjęcia anonimowego zgłoszenia. Podstawą dwóch interwencji było zgłoszenie z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa.
Konkurs miał na celu promowanie efektywnej ochrony przyrody oraz wiedzy na temat obszarów Natura 2000. Laureaci konkursu nagrodzeni zostali praktycznymi nagrodami – wysokiej klasy latarkami i lornetkami do wykorzystania w służbie lub pracy w terenie oraz książkami o tematyce przyrodniczej.
Poniżej zamieszczono wybrane, najciekawsze interwencje zgłoszone do konkursu Interwencja dla przyrody.
Działania prewencyjne wymierzone w osoby kierujące motocyklami typu cross, które nagminnie łamią zakaz wjazdu do lasu w miejsce objęte zakazem
Podczas wspólnego patrolu policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji i strażnicy Straży Leśnej zatrzymali i obezwładnili stawiającego opór mężczyznę oraz zatrzymali, jako dowód w sprawie, jego kamerę czołową, na której, co ustalono w toku postępowania znajdowały się pliki dokumentując trasę przejazdu sprawcy po terenach leśnych. Przy współpracy ze Strażą Leśną i pracownikami Parku Narodowego odtworzono trasę i ilość lasów, jeżdżąc po których motocyklista niszczył ściółkę i grzybnie. Skierowano wniosek o ukaranie z art. 161 i art. 163 Kodeksu wykroczeń oraz z art. 224 §2 Kodeksu karnego. Nie zdołano udowodnić działań mogących znacząco wpłynąć na cele ochrony obszaru Natura 2000 po których jeździł sprawca, ponieważ do zdarzeń doszło poza okresem lęgowym ptaków. Podjęte działania wpłynęły jednak na zwiększenie poziomu świadomości sprawcy, jak również wymiaru sprawiedliwości w zakresie form ochrony przyrody.
Zakładanie wnyków
Komisariat Policji uzyskał informację o kłusownikach, którzy niezgodnie z prawem mieli zabijać i oprawiać licznie występujące w okolicy bobry. Niezwłocznie podjęte czynności doprowadziły do ujęcia sprawców. Zabezpieczono narzędzia służące do kłusowania (wnyki oraz nielegalną broń i amunicję) oraz truchło bobra, które przekazano do zbadania lekarzowi weterynarii, który stwierdził w trakcie badań sekcyjnych, że była to ciężarna samica, której śmierć nastąpiła z powodu złamań z licznymi odłamami kości czołowych, skroniowych i ciemieniowych na skutek cisów zadawanych z dużą siłą, tępym narzędziem, co miało na celu uśmiercenie zwierzęcia, a działanie sprawcy nosiło znamiona szczególnego okrucieństwa. Dalsze czynności doprowadziły do ustalenia kolejnych dwóch sprawców. Bobry łapane były we wnyki i uśmiercane poprzez zadawanie ciosów w głowę kijem z drewna. Sprawcom postawiono 8 zarzutów z zakresu Prawa łowieckiego, Ustawy o ochronie zwierząt i Kodeksu karnego. Sprawa odbiła się szerokim echem w lokalnej społeczności.
Oferowanie do sprzedaży wbrew zakazowi rośliny pochodzenia obcego
Komenda Miejska Policji po otrzymaniu zgłoszenia od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zawiadamiającego o sprzedaży za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, wbrew zakazowi, rośliny gatunku obcego – Tulejki Amerykańskiej, która po uwolnieniu do środowiska może zagrozić rodzimym gatunkom bądź siedliskom przyrodniczym, podjęła działania w wyniku, których został wykryty i postawiony przed sądem sprawca. Sąd uznał go za winnego i ukarał z art. 131 pkt. 10 Ustawy o ochronie środowiska grzywną.
Składowanie odpadów komunalnych w warunkach i w sposób zagrażający ludziom i środowisku
Wydział Kryminalny wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w związku z podejrzeniem nielegalnego składowania odpadów przeprowadzili czynności na terenie działek, które były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie odbioru i przemieszczania odpadów komunalnych. W toku prowadzonych czynności odkopano zmieszane odpady zakopane na działkach na głębokości od 1 do kilku metrów. Oszacowano masę zakopanych odpadów na kilka tysięcy metrów sześciennych. Zabezpieczono również dokumentację. Na podstawie zebranego materiału dowodowego zostało wszczęte śledztwo w ramach którego funkcjonariusze realizowali czynności procesowe tj. oględziny miejsca, przesłuchania świadków, zabezpieczenie dokumentacje firmy. Powołano biegłego z zakresu analizy danych z urządzeń monitorujących trasy zbiórki odpadów komunalnych oraz biegłego z zakresu ochrony środowiska. Postępowanie jest w toku.
Zakładanie wnyków
Komenda Powiatowa Policji interweniowała po otrzymaniu zgłoszenia od osoby fizycznej dotyczącego zastawienia potrzasku na klatce z dwoma gołębiami w środku, mającymi stanowić przynętę. Grupa dochodzeniowo-śledcza podjęła decyzję o uwolnieniu gołębi a policjanci idąc ich śladem dotarli do ich właściciela, który przyznał się do zamiaru skłusowania jastrzębia. Skierowano wniosek o rozpoznanie w sądzie z art. 335 Kodeksu postępowania karnego bez aktu oskarżenia ponieważ sprawca skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze.
Niszczenie gniazd lęgowych
Komisariat Policji przyjął anonimowe zgłoszenie o możliwości zniszczenia gniazd lęgowych jerzyków, będących pod ochroną, podczas prowadzenia prac remontowo-budowlanych związanych z ociepleniem budynku mieszkalnego tj. możliwość łamania przepisów art. 52 ust. 1 Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Potwierdzono, że na ścianach frontowych bloku znajdują się liczne gniazda lęgowe ptaków. W wyniku interwencji wykonawca i zleceniodawca prac zdecydowali o przesunięciu prac do zakończenia okresu lęgowego ptaków. Ponadto zobowiązali się do zamontowania na budynku skrzynek lęgowych, aby zagrożony gatunek mógł nadal bytować pod wskazanym adresem.
Ochrona gatunkowa zwierząt
Funkcjonariusze Policji przyjęli zgłoszenie o obecności dzikiego kozła, samca sarny, który wbiegł na teren prywatnej posesji w centrum miasta i nie mógł się z niej wydostać o własnych siłach. Zwierzę otoczone przez tłum gapiów było zdenerwowane i zdezorientowane. W stresie uderzało głową o metalowe ogrodzenie, co powodowało powstawanie otwartych ran na jego głowie. Funkcjonariusze odsunęli od ogrodzenia gapiów, zabezpieczyli miejsce. Skontaktowano się z lokalnym kołem myśliwskim. Przybyli na miejsce myśliwi w sposób profesjonalny złapali zwierzę wykorzystując do tego specjalną siatkę służącą do odłowu dziko żyjących zwierząt. Kozioł został oddany pod opiekę lekarza weterynarii i przez niego opatrzony. Następnie przetransportowany do kompleksu leśnego i uwolniony. Działania funkcjonariuszy były szybkie i zdecydowane, mające na uwadze zminimalizowanie stresu zwierzęcia .
Nieodpowiednie postępowanie z odpadami
Komenda Powiatowa Policji została powiadomiona przez Straż Pożarną o nielegalnym odprowadzaniu ścieków pochodzących z płukania pojemników po chemikaliach na terenie prywatnej posesji. Na miejscu wykonano czynności przy udziale WIOŚ, Sanepidu oraz WODKAN-u. Z kanału samochodowego znajdującego się na terenie posesji strażacy wypompowali 9 pojemników o pojemności 1m3 każdy żrącej substancji. Ustalono, że substancja z kanału samochodowego była przepompowywana do instalacji kanalizacyjnej, co mogło zagrozić życiu i zdrowi ludzi oraz spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi, jak również zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. O fakcie zatruwania środowiska powiadomiono Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Zgromadzony materiał przekazano do prokuratury w celu wszczęcia śledztwa.
Zaśmiecanie łąki odpadami komunalnymi
Funkcjonariusze Policji przyjęli zgłoszenie o wysypisku śmieci przy gminnej drodze gruntowej. Rodzaj wyrzuconych odpadów wskazywał, ze pochodziły one z wyposażenia mieszkania; lodówka, komputery, telewizory, drobny sprzęt AGD, ubrania, zabawki i inne przedmioty codziennego użytku, w tym duża ilość korespondencji, dokumentacji, w tym medycznej, zeszytów szkolnych, rachunków. Analiza tych przedmiotów pozwoliła ustalić, że należały one do kilku niepowiązanych ze sobą rodzin. Idąc tym tropem udało się dotrzeć do firmy sprzątającej, która świadczyła usługi opróżniania mieszkań i piwnic z niepotrzebnych rzeczy. Ustalono i ukarano sprawców grzywną oraz zobowiązano do pokrycia kosztów uprzątnięcia porzuconych przez nich w miejscu niedozwolonym śmieci.
Wycinka drzew i kradzież drewna
Funkcjonariusze Komisariatu Policji wraz ze Straż Leśną ustalili sprawcę wycinek drzew i kradzieży drewna na terenie działki leśnej należącej do Urzędu Miasta i Gminy oraz do osoby prywatnej. Ustalono i zatrzymano sprawcę, zabezpieczono narzędzia, którymi się posługiwał. Skierowano wniosek o wydanie wyroku skazującego po przeprowadzeniu procedury określonej w art. 335 §1 Kodeksu postępowania karnego. Podjęte czynności przyczyniły się do likwidacji zjawiska, ponieważ informacja o ujęciu i ukaraniu sprawcy szerokim echem odbiła się w społeczności lokalnej.