Główne wyniki
Degradacja środowiska spowodowana przez wykroczenia i przestępstwa wobec przyrody to wymierne straty zarówno społeczne jak i ekonomiczne. Projekt LIFE15 GIE/PL/000758 pn. Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody w sposób bezpośredni zakłada:
- Informowanie i edukowanie w zakresie prawnej ochrony przyrody.
- Maksymalizowanie korzyści płynących z prawodawstwa w zakresie środowiska poprzez lepsze wdrażanie tego prawodawstwa.
Świadomość społeczeństwa odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie środowiska.
Zachęcamy do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej dotyczącej strony internetowej projektu.
Wypełnioną ankietę należy przesyłać na adres e-mail:masz_prawo@gdos.gov.pl
Kliknij i pobierz!
Zgłoś propozycję nowego hasła do Glosariusza w tytule wpisując: Propozycja nowego hasła do Glosariusza.
Glosariusz podstawowych pojęć z zakresu przepisów o ochronie przyrody zawiera pojęcia z zakresu ochrony przyrody, które nie mają swojej definicji w ustawie o ochronie przyrody i mogą przysparzać trudności interpretacyjne lub być różnie pojmowane. Definicje zostały wypracowane na podstawie orzecznictwa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.
Infografiki zapoznają Cię z możliwościami postępowania w momencie zauważenia przestępstwa przeciw przyrodzie na terenie miasta, obszaru chronionego czy na terenie prywatnym. Dowiedź się, w jaki sposób można i należy prowadzić obywatelski monitoring prawnej ochrony przyrody wspólnie i odpowiedzialnie angażując się w ochronę jej zasobów.
Zgłoś propozycję nowego orzeczenia w tytule wpisując: Propozycja nowego orzeczenia.
Zbiór orzeczeń sądowych z zakresu prawa ochrony przyrody. Jednym z głównych problemów związanych z ochroną przyrody jest brak przekazywania spraw przez organy ścigania do władz sądowniczych, a także wydawanie niskich wyroków i częste umarzanie postępowań. Naraża to polskie środowisko przyrodnicze na straty spowodowane popełnianymi przestępstwami i wykroczeniami przeciwko przyrodzie. Niniejszy zbiór orzeczeń przedstawia sprawy, w których zebrany materiał dowodowy pozwolił na ukaranie przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie. Liczymy, że prezentowane wyroki pozytywnie wpłyną na podniesienie wiedzy w zakresie prawnej ochrony przyrody.
Wykaz instytucji zaangażowanych w ochronę środowiska to wykaz z podziałem na województwa instytucji i podmiotów, do których można się zwrócić w przypadku postępowań z zakresu ochrony środowiska, w tym ochrony przyrody oraz legalności obrotu chronionymi zwierzętami i roślinami.
Materiały szkoleniowe z zakresu ochrony przyrody - opracowanie zbiorcze. Jednym z zadań projektu jest przeprowadzenie cyklu otwartych szkoleń m.in. dla organizacji pozarządowych, Policji, Prokuratury i innych podmiotów zainteresowanych tematem prawnej ochrony przyrody. Materiały szkoleniowe z zakresu ochrony przyrody, stanowiące treść niniejszych publikacji zostały opracowane na podstawie prezentacji wygłoszonych podczas szkoleń realizowanych w latach 2018-19. Szkolenia realizowane były w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji i szkołami policji, Krajową Administracją Skarbową, parkami narodowymi i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, a także Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.
Szkolenia miały charakter warsztatowy, co umożliwiło wymianę doświadczeń i zapoznanie uczestników z przykładami najczęstszych naruszeń zakazów obowiązujących w stosunku do form ochrony przyrody. Dodatkowo uczestnicy szkoleń wzięli udział w wizytach terenowych do pobliskich parków narodowych, aby poznać występujące na ich terenie wybrane chronione gatunki zwierząt i roślin oraz cenne siedliska przyrodnicze.