Grupa docelowa
Kodeks skierowany jest do osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem w zakresie produkcji i dystrybucji roślin, w szczególności do właścicieli szkółek roślin ozdobnych i szkółek leśnych, centrów i sklepów ogrodniczych, importerów roślin, a także tych, którzy projektują i zarządzają terenami zieleni: parkami, zielenią przydrożną, ogrodami działkowymi, terenami rekreacji i wypoczynku, terenami zdegradowanymi i poprzemysłowymi przeznaczonymi do rekultywacji itp.
Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia może mieć zastosowanie m.in. w pracy architektów krajobrazu, urzędów gmin, przedsiębiorstw zajmujących się zakładaniem i utrzymaniem zieleni oraz ogrodów botanicznych i arboretów. Może też stanowić podstawę do opracowywania przez daną jednostkę zaleceń z zakresu zarządzania zielenią czy określania wymagań w zamówieniach publicznych poprzez uwzględnianie kwestii stosowania roślin gatunków obcych w sposób bezpieczny dla rodzimej flory i fauny, a także gospodarki i zdrowia człowieka.
Kodeks przeznaczony jest ponadto dla wszystkich osób uprawiających własne ogrody z roślinami ozdobnymi, owocowymi czy miododajnymi, którym bliska jest przyroda i które chciałyby się przyczynić do jej ochrony.