Cele
Podstawowym celem realizacji projektu jest:
- określenie stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce,
- wskazanie gatunków najbardziej zagrażających rodzimej przyrodzie,
- opracowanie dla nich metodyk zwalczania lub kontroli.
W ramach projektu wykonane zostaną następujące działania:
- analiza dróg rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych z określeniem dróg priorytetowych oraz planów działań do wdrożenia,
- opracowania dotyczące metod zwalczania lub kontroli najbardziej inwazyjnych gatunków obcych (10 gatunków),
- działania pilotażowe polegające na przetestowaniu zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych.
Ponadto projekt ma przyczynić się do podniesienia poziomu świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń jakie stwarzają inwazyjne gatunki obce dla człowieka, środowiska naturalnego i gospodarki. Projekt zakłada przeprowadzenie szeregu działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym dotyczących problematyki występowania tych gatunków, stwarzanych przez nie zagrożeń, sposobach ich eliminacji, możliwych dróg wprowadzania i korzyściach z ograniczenia ich rozprzestrzeniania. Będą one kierowane zarówno do społeczeństwa, jak i do podmiotów, które w przyszłości będą wdrażać opracowane zasady, m.in. do samorządów, zarządców obszarów chronionych czy zarządców nieruchomości.
Obecnie brakuje wytycznych, które wskazywałyby najbardziej efektywne kosztowo i ekologicznie metody zwalczania inwazyjnych gatunków obcych. Dzięki realizacji projektu wiedza o tym, jakie działania należy podjąć w celu zwiększenia skuteczności wykrywania, zwalczania, kontroli i izolacji tych gatunków zostanie rozpowszechniona.