Współpraca z RDOŚ w Szczecinie w ramach projektów LIFE
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie rozpoczęły współpracę w ramach prowadzonych przez siebie projektów LIFE. Podpisana pod koniec kwietnia 2018 r. deklaracja współpracy obejmuje projekt LIFE15 GIE/PL/000758 Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody oraz projekt LIFE13 NAT/PL/000009 Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce. Instytucje będą nieodpłatnie wymieniać się doświadczeniami zdobytych w trakcie zarządzania i rozliczania projektów LIFE, a także dzielić ekspercką wiedzą z zakresu ochrony przyrody. Współpraca zakłada także wykorzystanie stron internetowych projektów oraz szkoleń i konferencji do wzajemnej promocji i informowania o realizowanych projektach LIFE.
Projekt Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce realizowany jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie od 2014 do 2019 r. Drawa i Korytnica, Grabowa oraz Radew są najważniejszymi na Pomorzu Zachodnim nizinnymi i przymorskimi rzekami, gdzie występują siedliska 3260 Nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników (Ranunculion fluitantis). Zasadniczym problemem środowiskowym, który planuje się rozwiązać w ramach działań projektu jest brak skutecznej migracji ryb i minogów wzdłuż korytarza ekologicznego, jakim jest cała zlewnia. Udrożnienie korytarza ekologicznego odbędzie się poprzez dostosowanie budowli hydrotechnicznych do ekologii migrujących gatunków: minoga rzecznego Lampetra fluviatilis, łososia atlantyckiego Salmo salar, głowacza białopłetwego Cottus gobio i kozy Cobitis taenia.
Cele projektu:
- zachowanie i poprawa stanu ochrony siedlisk zbiorowisk włosieniczników 3260 Nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników (Ranunculion fluitantis) w 5 siedliskowych obszarach Natura 2000,
- reintrodukcja rdestniczki gęstej Groenlandia densa w rzekach Radew, Grabowa i Korytnica,
- zwiększenie sukcesu naturalnego rozrodu gatunków: minoga rzecznego Lampetra fluviatilis, głowacza białopłetwego Cottus gobio i łososia atlantyckiego Salmo salar oraz kozy Cobitis taenia,
- zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej zagadnień usług ekosystemowych i zrównoważonego rozwoju gospodarczego w rejonie rzek włosienicznikowych.