O inwazyjnych gatunkach obcych w województwie pomorskim i łódzkim
7 września w Swołowie i 15 września w Skierniewicach odbyły się wydarzenia z udziałem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które miały na celu zwiększenie świadomości i edukację na temat inwazyjnych gatunków obcych.
Stoisko GDOŚ cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Wyjątkowa frekwencja była na 42 Skierniewickim "Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw" - jednej z największych imprez wystawienniczo - ogrodniczych w kraju. Odwiedzający stoisko byli szczególnie zainteresowani informacjami jak postępować z inwazyjnymi gatunkami roślin oraz jakimi innymi roślinami mogą je zastąpić.
W Swołowie podczas wydarzenia "Babie Lato - IV Słupskie Święto Miodu" informowano o rodzimych roślinach miododajnych i edukowano jak inwazyjne gatunki roślin negatywnie wpływają na bioróżnorodność. Przykładem negatywnego oddziaływania inwazyjnych gatunków obcych, jest niecierpek gruczołowaty, który produkuje nektar o większej zawartości cukru w porównaniu z konkurencyjnymi gatunkami rodzimymi. W efekcie kwiaty niecierpka są bardziej atrakcyjne dla owadów zapylających, co prowadzi do odciągnięcia zapylaczy od gatunków rodzimych.
Atrakcje, wśród których było m.in. koło fortuny cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie korzystali z informacji dostępnych na tablicach oraz plakatach. Szczególnym powodzeniem cieszył się info kiosk, gdzie uczestnicy wydarzenia przeglądali geoserwis.gdos.gov.pl – serwis mapowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W serwisie można wybrać interesujący gatunek inwazyjny i sprawdzić jego występowanie na terenie kraju.
Stoisko Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zorganizowano w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0100/16 Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną.