„NATURA(lne) planowanie przestrzenne w gminie” – relacja z panelu
Panel otworzył Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W swoim wystąpieniu przybliżył zagadnienia związane z obszarami Natura 2000 i rolą, jaką może i powinien odgrywać plan zagospodarowania przestrzennego.
Maciej Nowak z Pracowni Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej Katedry Prawa i Gospodarki Nieruchomościami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie swoje wystąpienie poświęcił uwarunkowaniom prawnym związanym z gospodarką przestrzenną na poziomie gminy.
Wystąpienie Aleksandry Atłowskiej, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, poświęcone było zaprezentowaniu dobrych praktyk na przykładzie gmin mazowieckich posiadających obszary Natura 2000. W przedstawionych przykładach widoczne było pozytywne oddziaływanie planów zagospodarowania przestrzennego na funkcjonowanie gminy.
Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni, na przykładzie doświadczeń miasta opowiadał o planowaniu przestrzennym w zgodzie z ochroną środowiska. Wybór Gdyni, jako przykładu dobrych praktyk, nie był przypadkowy - w konkursie "Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju" Urząd Miasta Gdynia otrzymał wyróżnienie za kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezydent Stasiak mówił m.in. o przygotowywaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta Gdynia, a także podał przykłady, jak działać w zgodzie z przyrodą w zwartej zabudowie miejskiej.
Obecność Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na Kongresie Regionów oraz organizacja panelu były jednymi z działań realizowanych w ramach projektu indywidualnego „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Materiały z panelu:
Prezentacja Macieja Nowaka - Gmina jako podmiot gospodarki przestrzennej. Uwarunkowania prawne
Prezentacja Aleksandry Atłowskiej - Natura 2000 w planowaniu przestrzennym
Prezenatcja Bogusława Stasiaka - GDYNIA - Planowanie przestrzenne w zgodzie z ochroną środowiska