Kurs e-learningowy „Ochrona przyrody w prawie i praktyce”
W ramach projektu LIFE „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody” powstaje kurs e-learningowy, który będzie wprowadzeniem do zagadnień związanych z prawną ochroną przyrody. Kurs zostanie udostępniony pod koniec 2017 r. grupom docelowym projektu – organom ścigania oraz władzom sądowniczym. Następnie stanie się ogólnodostępnym narzędziem informacyjno-edukacyjnym.
Podstawowym założeniem kursu e-learningowego „Ochrona przyrody w prawie i praktyce” jest podniesienie świadomości ekologicznej oraz wyposażenie uczestnika w podstawową prawną wiedzę z zakresu ochrony przyrody, uzyskaną głównie w oparciu o regulacje zawarte w ustawie o ochronie przyrody i aktach wykonawczych. Dodatkowo, uczestnik kursu uzyska informacje o kompetencjach poszczególnych instytucji publicznych zaangażowanych w prawną ochronę przyrody i możliwościach współpracy między nimi oraz uprawnieniach społeczeństwa w działaniach na rzecz ochrony przyrody. Informacje te zostaną zawarte w trzech modułach: „Prawo ochrony przyrody”, „Kompetencje i współpraca podmiotów zaangażowanych w ochronę przyrody”, „Partycypacja publiczna i udział społeczny w prawnej ochronie przyrody”.
Kurs e-learningowy będzie wykorzystywał metody aktywizujące uczestnika, m.in. poprzez urozmaicenie lekcji interaktywnymi ćwiczeniami. Po ukończeniu kursu możliwe będzie przystąpienie do testu wiedzy i wygenerowanie imiennego certyfikatu. Certyfikat poświadczy zdobycie wiedzy wchodzącej w zakres kursu, a dodatkowo umożliwi udział w konkursie „Interwencja dla przyrody”, zaplanowanym w ramach projektu na 2018 r. Konkurs dedykowany jest komendom i komisariatom policji, których funkcjonariusze dysponują ww. certyfikatami oraz opiszą podjęte interwencje w obszarze ochrony przyrody i odbyte konsultacje z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska.
Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty na techniczne opracowanie kursu e-learningowego i wdrożenie go na platformie e-learningowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Kurs realizowany jest w ramach projektu LIFE15 GIE/PL/000758 „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”.
Planowane moduły kursu e-learningowego oraz ich zakres.
Moduł „Prawo ochrony przyrody”:
- podstawowe pojęcia i akty prawne z zakresu ochrony przyrody,
- cele i formy ochrony przyrody,
- ochrona in situ/ex situ i formuły ochronne,
- istota utworzenia, zakazy, plany ochrony i zadania ochronne w obszarowych formach ochrony przyrody (parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000),
- istota utworzenia oraz zakazy w obiektowych formach ochrony przyrody (pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe),
- ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów,
- ochrona zadrzewień,
- gatunki niebezpieczne i inwazyjne gatunki obce.
Moduł „Kompetencje i współpraca podmiotów zaangażowanych w ochronę przyrody”:
- podmioty zaangażowane w prawną ochronę przyrody,
- organy opiniodawczo-doradcze w zakresie ochrony przyrody,
- rola i kompetencje Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, regionalnego dyrektora ochrony środowiska, dyrektora parku narodowego, Straży Parku Narodowego, Inspekcji Ochrony Środowiska, Policji, Prokuratury i Sądów.
Moduł „Partycypacja publiczna i udział społeczny w prawnej ochronie przyrody”:
- podstawowe pojęcia z zakresu udziału społeczeństwa w ochronie przyrody,
- uprawnienia organizacji społecznych i organizacji ekologicznych w prawie administracyjnym,
- uprawnienia organizacji społecznych w prawie karnym,
- uprawnienia organizacji społecznych w prawie cywilnym.
Fot.: iStockphoto.com/Jirsak