Zrównoważony rozwój turystyki w zlewni Drawy
W piątek 11 marca 2016 r. w Zatomiu na dwudniowej konferencji i sesji terenowej spotykają się środowiska lokalne oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Tematem konferencji jest zrównoważony rozwój turystyki w zlewni Drawy – ograniczanie antropopresji, czyli ogółu działań, zarówno planowych i przypadkowych, mających wpływ na środowisko przyrodnicze, poprzez projekty alternatywne dla turystyki kajakowej na przykładzie geoparku oraz wzmacnianie środowisk lokalnych w realizowaniu inicjatyw ekologicznych.
Korzystne rozwiązania mają dotyczyć, między innymi, turystyki kajakowej na przykładzie geoparku. Konferencja ma również służyć wzmocnieniu środowisk lokalnych w realizowaniu inicjatyw ekologicznych. Prócz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie udział w wydarzeniu biorą też przedstawiciele środowisk naukowych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego, a także przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W czasie spotkania w obszernym panelu przedstawiony zostanie realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie projekt LIFE Drawa PL (LIFE13 NAT/PL/000009 Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland / Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce), współfinansowany przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie za realizację projektu LIFE Drawa PL uzyskała kwalifikację do wyróżnienia w konkursie o Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2016.
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju to ogólnopolskie wyróżnienie doceniające najbardziej innowacyjne projekty realizowane w ramach programów unijnych i krajowych przez polskie placówki naukowe, instytucje i firmy zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową. Drugą grupą podmiotów są samorządy, podległe im spółki oraz prywatne i państwowe firmy, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania, przykładają się do zrównoważonego rozwoju Polski.