Rdest wielokłosowy
Nazwa łacińska: Polygonum polystachyum (synonimy: Aconogon polystachyum, Persicaria polystachya, Persicaria wallichii)
Rodzina: rdestowate (Polygonaceae)
Pochodzenie: Azja Środkowa
Krótki opis:
Bylina o białych kwiatach. Rozmnaża się przede wszystkim wegetatywnie za pomocą podziemnych pędów (kłączy) i fragmentów ukorzeniających się nadziemnych pędów. Fragmenty pędów mogą być przenoszone na znaczne odległości z wodą, np. w wyniku ich naruszenia podczas powodzi lub przebudowy koryta rzeki, lub z ziemią, np. przewożoną z terenu budowy. Tworzy zwarte łany, przez co ogranicza wzrost rodzimych roślin oraz prowadzi do zmian w ekosystemie. Gatunek trudny do usunięcia.
Zastosowanie: roślina ozdobna rzadko spotykana w uprawie.
Inwazyjność w Polsce: gatunek jest inwazyjny w skali regionalnej i stopniowo zajmuje nowe stanowiska. Został zakwalifikowany do II kategorii gatunków inwazyjnych.
W przyrodzie stanowi zagrożenie dla zbiorowisk nadrzecznych, w tym szczególnie w ich górnym biegu. Może rozprzestrzeniać się również na innych terenach wilgotnych. Zajmuje przeważnie siedliska przekształcone przez człowieka.
Obecnie odnotowany jest tylko na kilku stanowiskach w Polsce (w okolicach Barlinka, Brennej i Skawiny oraz w Zawoi, a także na terenie Sudetów).
Inwazyjność w Europie: w niektórych krajach Europy jest gatunkiem inwazyjnym (np. w Belgii, Szwajcarii) lub potencjalnie inwazyjnym (m.in. w Norwegii).
Zalecenia:
Obszary, na których nie należy uprawiać gatunku:
- w pobliżu cieków wodnych,
- w otwartym krajobrazie,
- na obszarach chronionych i w ich otulinie.
Zaleca się rezygnację z uprawy lub wprowadzenie poniższych sposobów zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się rośliny poza miejsce uprawy:
- wykopywanie młodych roślin z obszarów sąsiadujących z miejscem uprawy bądź w ostateczności koszenie i chemiczne zwalczanie rośliny na terenach, w których dopuszczalne jest stosowanie herbicydów,
- utylizacja usuniętych roślin poprzez spalenie lub kompostowanie w zamkniętym pojemniku (ponieważ może ona odrastać nawet z drobnych fragmentów wyrzuconych pędów),
- usunięcie rośliny po zakończeniu uprawy.
Autor zdjęcia:
Gilles San Martin (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefined
------------------
Do pobrania:
- Ulotka informacyjna Inwazyjny gatunek obcy: rdest wielokłosowy
- Str. 2 ulotki (taka sama dla każdej z 22 ulotek w zestawie)
- Zestaw 22 ulotek informacyjnych Rośliny inwazyjnych gatunków obcych w Polsce