Łubin trwały
Nazwa łacińska: Lupinus polyphyllus
Rodzina: bobowate (Fabaceae)
Pochodzenie: Ameryka Północna
Krótki opis:
Bylina o ozdobnych kwiatostanach. Roślina ta użyźnia glebę, ponieważ żyje w symbiozie z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Rozmnaża się głównie za pomocą nasion, ale również przez kłącza (podziemne pędy). Łubin preferuje miejsca słoneczne, może rosnąć nawet na glebach ubogich. Ma wpływ na rodzimą roślinność poprzez konkurencję, jak również pogorszenie warunków rozwoju dla roślin przystosowanych do wzrostu na glebach o niewielkiej zawartości azotu.
Zastosowanie: roślina ozdobna, ponadto dzięki symbiozie z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny użyźnia glebę i jest wykorzystywana do rekultywacji terenów. Wyhodowane zostały również odmiany uprawiane na paszę.
Inwazyjność w Polsce: gatunek jest inwazyjny w skali kraju i stopniowo zajmuje nowe stanowiska. Został zakwalifikowany do III kategorii gatunków inwazyjnych.
W przyrodzie rozprzestrzenia się w prześwietlonych lasach, na przydrożach i łąkach.
W Polsce odnotowano dużą liczbę stanowisk tego gatunku. W parkach narodowych i parkach krajobrazowych jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków obcych (występuje w ok. 72% parków w Polsce), m.in. w parkach narodowych: Góry Stołowe, Biebrzańskim i Wigierskim.
Inwazyjność w Europie: w wielu krajach Europy jest gatunkiem inwazyjnym w skali kraju lub lokalnie (m.in. w Czechach, Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji) lub potencjalnie inwazyjnym (m.in. we Francji).
Zalecenia:
Obszary, na których nie należy uprawiać gatunku:
- w pobliżu lasów, cieków i zbiorników wodnych, wydm,
- w otwartym krajobrazie,
- na obszarach chronionych i w ich otulinie.
Zaleca się rezygnację z uprawy lub wprowadzenie poniższych sposobów zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się rośliny poza miejsce uprawy:
- regularne koszenie lub wykopywanie młodych roślin z obszarów sąsiadujących z miejscem uprawy,
- ścinanie kwiatostanów po przekwitnięciu i ich utylizację,
- usunięcie rośliny po zakończeniu uprawy.
Autor zdjęcia: B. Tokarska-Guzik
------------------
Do pobrania:
- Ulotka informacyjna Inwazyjny gatunek obcy: łubin trwały
- Str. 2 ulotki (taka sama dla każdej z 22 ulotek w zestawie)
- Zestaw 22 ulotek informacyjnych Rośliny inwazyjnych gatunków obcych w Polsce