Kroplik żółty
Nazwa łacińska: Mimulus guttatus
Rodzina: trędownikowate (Scrophulariaceae)
Pochodzenie: Ameryka Północna
Krótki opis:
Krótkowieczna bylina. Rozmnaża się za pomocą licznych drobnych nasion o wysokiej zdolności kiełkowania, roznoszonych przez wiatr lub wodę oraz wegetatywnie przez nadziemne rozłogi i fragmenty ukorzeniających się pędów. Roślina wilgociolubna, rośnie na glebach żyznych. Rozprzestrzenia się wzdłuż dolin rzecznych. Ma wpływ na rodzimą roślinność poprzez tworzenie zwartych łanów i w ten sposób ograniczanie rozwoju rodzimych gatunków oraz zmianę struktury roślinności.
Zastosowanie: roślina ozdobna.
Inwazyjność w Polsce: gatunek jest inwazyjny w skali regionalnej i stopniowo zajmuje nowe stanowiska. Został zakwalifikowany do III kategorii gatunków inwazyjnych.
W przyrodzie występuje głównie wzdłuż rzek, szczególnie w ich górnym biegu, rowów melioracyjnych oraz nad zbiornikami wodnymi, sporadycznie również na wilgotnych łąkach oraz torfowiskach.
W Polsce odnotowano dużą liczbę stanowisk tego gatunku, głównie w zachodniej części kraju (Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie). Pojedyncze stanowiska są znane także z Lubelszczyzny, Warmii, Wielkopolski i ziemi lubuskiej. Największa populacja jest w Karkonoskim Parku Narodowym, stwierdzony został również m.in. w Słowińskim Parku Narodowym.
Inwazyjność w Europie: w niektórych krajach Europy jest gatunkiem inwazyjnym w skali kraju lub lokalnie (m.in. w Belgii, Czechach) bądź potencjalnie inwazyjnym (m.in. w Irlandii, Norwegii, Szwecji, na Litwie).
Zalecenia:
Obszary, na których nie należy uprawiać gatunku:
- w pobliżu cieków i zbiorników wodnych,
- w otwartym krajobrazie,
- na obszarach chronionych i w ich otulinie.
Zaleca się rezygnację z uprawy lub wprowadzenie poniższych sposobów zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się rośliny poza miejsce uprawy:
- regularne koszenie, wyrywanie lub wykopywanie młodych roślin z obszarów sąsiadujących z miejscem uprawy,
- utylizacja usuniętych roślin poprzez kompostowanie w zamkniętym pojemniku (ponieważ może się ona rozmnożyć nawet z fragmentów pędów),
- usunięcie rośliny po zakończeniu uprawy.
Autor zdjęcia:
Lamiot (Praca własna) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], undefined
------------------
Do pobrania:
- Ulotka informacyjna Inwazyjny gatunek obcy: kroplik żółty
- Str. 2 ulotki (taka sama dla każdej z 22 ulotek w zestawie)
- Zestaw 22 ulotek informacyjnych Rośliny inwazyjnych gatunków obcych w Polsce