Ślinik luzytański
Arion lusitanicus
fot.: Katarzyna Zając
Informacje o gatunku
Pochodzenie ślinika luzytańskiego jest nie do końca jasne, prawdopodobnie jego rodzimym rejonem występowania jest Europa Zachodnia. Gatunek ten został zaobserwowany po raz pierwszy w Polsce w 1987 roku w uprawach rolnych w okolicach Albigowej na Podkarpaciu. W ciągu trzech dekad rozprzestrzenił się po całym kraju. Badania genetyczne wskazują, że na kolejnych stanowiskach ślinik pojawiał się nie tylko z podkarpackich upraw, ale że był wielokrotnie, przypadkowo sprowadzany do Polski.
Gatunek rozprzestrzenia się głównie nieintencjonalnie transportowany wraz z sadzonkami, ziemią, odpadami, plonami, itp. Najczęściej przenoszone są jaja i małe osobniki. Z ogrodów i upraw, gdzie może osiągać duże zagęszczenia, przenika do innych siedlisk, głównie synantropijnych i ruderalnych, ale też bardziej naturalnych, takich jak doliny rzeczne. Wyrządza poważne szkody w uprawach rolnych, ogrodniczych, jak również w ogródkach, parkach, itp., żerując na różnych częściach roślin. Ma duży zakres tolerancji względem warunków środowiska. Charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu populacji. Licznie występuje w miejscach wilgotnych i bogatych w pokarm, również w uprawach, gdzie zagęszczenie może wynosić 100 osobników/m2. Obecnie występuje w bardzo wielu miejscach w Polsce i stale zwiększa liczbę nowych stanowisk.
Oprócz negatywnego wpływu na uprawiane rośliny i plony, ślinik może przenosić patogeny i pasożyty roślin oraz zwierząt, a także ludzi. Jest również wektorem organizmów nie będących pasożytami. W siedliskach bardziej naturalnych przyczynia się do roznoszenia diaspor mszaków, paprotników i roślin nasiennych. Jest pokarmem dla niektórych ptaków, jeży, ropuch i chrząszczy biegaczowatych.
Mapy występowania gatunku:
- mapa występowania gatunku w środowisku przyrodniczym w Polsce w Geoserwisie GDOŚ
- mapa zasięgu gatunku w Polsce (JPG)
- mapa występowania gatunku w krajach Europy (JPG)
Dodatkowe informacje:
Karta Informacyjna Gatunku (PDF)
Analiza Stopnia Inwazyjności Gatunku (PDF)
Analiza Stopnia Inwazyjności Gatunku - EN (PDF)
Zobacz galerię zdjęć gatunku: