Gdzie byliśmy?
Panel dyskusyjny „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju"
Kongres Regionów był okazją do prezentacji projektu „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" podczas panelu dyskusyjnego o tym samym tytule. Panel odbył się 20 maja 2010 r. , w Teatrze na Rynku w Świdnicy.
Panel zorganizowano bezpośrednio po uroczystym otwarciu Kongresu (także w Teatrze), w sąsiedztwie głównej sali obrad. Na obrady zapraszano wykorzystując różnorodne środki, w tym m.in. roll-upy z logo projektu ustawione w najbardziej uczęszczanych punktach holu głównego Teatru, banner zaproszeniowy wykonany specjalnie na te okazję, ulotki i program panelu rozdawane w recepcjach hoteli, w których zatrzymali się goście Kongresu, Teatrze oraz na stoisku GDOŚ.
Dobra lokalizacja oraz działania przedstawicieli GDOŚ, polegające na dodatkowym, indywidualnym kierowaniu zaproszeń na panel sprawiły, że w ocenie organizatorów Kongresu frekwencja na panelu „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" była jedną z najwyższych podczas Kongresu. Cieszy to tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża (jednocześnie odbywało się kilkanaście paneli dyskusyjnych i spotkań).
Na panelu GDOŚ obecnych było około 50 osób. Byli to m.in. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji państwowych i organizacji biznesowych. Wśród uczestników panelu był także Pan Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, prezes fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i ekspert BCC oraz reprezentanci kierownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecni byli także reprezentanci regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z RDOŚ we Wrocławiu oraz RDOŚ w Poznaniu.
Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne przygotowane przez GDOŚ, w tym dotyczące POIŚ i sieci Natura 2000 (folder wydany w ramach projektu pt. „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" i płyta CD, materiały informacyjne o PO Infrastruktura i Środowisko, materiały z logo GDOŚ, NFOŚiGW i POIŚ (torby, notatniki, ołówki, długopisy).
Panelistami byli:
- Michał Kiełsznia - Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska - wystąpienie nt. projektu „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" oraz obszarów Natura 2000 w Polsce
- Izabela Engel - wystąpienie nt. inicjatyw społeczności lokalnych na obszarach Natura 2000 („Rzeczpospolita ptasia"- rozwój produktu turystycznego w gminie Słońsk, woj. lubuskie)
- Tomasz Bystroński - wójt gminy Nowosolna (województwo łódzkie) - wystąpienie nt. problemów samorządu gminnego związanych z siecią Natura 2000 - „Wpływ obszarów Natura 2000 na rozwój gmin wiejskich - impuls czy hamulec"
- Zbigniew Zbroja - wystąpienie nt. transgranicznego klastra turystycznego na szlaku wodnym Berlin - Szczecin -Bałtyk
- Anna Liro - dyrektor Departamentu Obszarów Natura 2000 w GDOŚ - wystąpienie nt. zarządzania obszarami Natura 2000
Moderatorem panelu była Beata Sielewicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie. Sesja plenarna „Polska 2030.
Pan Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, został zaproszony - jako gość do udziału w sesji plenarnej „Polska 2030".
W ramach udziału w Kongresie GDOŚ przygotowała stoisko informacyjne. Na mocy umowy z organizatorem Kongresu, stoisko GDOŚ miało bardzo dobrą lokalizację (naprzeciwko głównego wejścia do Teatru na Rynku).
Duży namiot z dwiema wyodrębnionymi częściami: stoiskową oraz otwartą zachęcał do wejścia, obejrzenia wystawy o obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie, wypożyczonej dzięki uprzejmości RDOŚ w Lublinie oraz pobrania materiałów informacyjnych o walorach przyrodniczych regionu oraz innych obszarów Natura 2000 w Polsce.
Dzięki wsparciu RDOŚ we Wrocławiu oraz innych instytucji (Ministerstwo Środowiska, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, NFOŚiGW, PGL Lasy Państwowe), Nadleśnictwa Świdnica. Stoisko GDOŚ zwracało uwagę i chętnie było odwiedzane zarówno przez gości Kongresu, jak i mieszkańców Świdnicy.
Na stoisku również wykorzystano elementy informacyjne i promocyjne związane z projektem „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju": banner projektu i roll-upy.
W trakcie Kongresu nawiązano m.in. kontakt z TV Związku Powiatów Polskich. Materiał z wywiadami przedstawicieli GDOŚ zamieszczony został na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich. Informacje o projekcie, w tym - zaproszenie na panel „Sieć Natura 2000 - drogą do rozwoju" były publikowane na łamach czasopism, w tym „Neewsweek Polska".